preloader

Historie pekárny

Příběh naší pekárny se začal psát ve 20. letech minulého století. Můj dědeček Josef Botur pracoval ve Vítkovických železárnách, ale po vážném úrazu byl z těžké práce vyřazen. Na popud babičky se rozhodl vyučit pekařem a oživit ve svém starém domku v Ostravě-Radvanicích (místní části zvané Lipina) malou pec na chleba. Ta samozřejmě přestala po nějakém čase vyhovovat, a tak nastal čas postavit nový dům s pekárnou.

Prarodiče se pustili do stavby velkého domu s moderní parní pekárnou v suterénu, na který si dědeček sám vypálil na zahradě cihly. Dům s pekárnou byl zkolaudován v září 1928. Fungovalo to u nás jako u Baťů - zaměstnanci byli bráni jako členové rodiny, bylo jim poskytováno ubytování a strava. Vedení pekárny v roce 1936 převzal můj tatínek Karel, který byl také vyučený pekař.

Firma fungovala i za 2. světové války. Po únoru roku 1948 komunisté pekárnu zabrali, znárodnili vybavení i automobil, kterým tatínek chleba rozvážel. Pekárna pak fungovala dál, již bez naší účasti.

V lednu roku 1991 nám byla po 42 letech vrácena a já se rozhodla odejít ze školství do důchodu a začala jsem připravovat rozjezd firmy podle vzoru tatínka a dědečka. Po navrácení byla pekárna v dezolátním stavu. Zcela chybělo veškeré vybavení (míchačky, díže a další stroje). Byla jsem nucena použít rodinné úspory a k tomu jsem si musela vzít půjčku. Provoz byl opět spuštěn v létě roku 1991.
Dodnes tak pokračuji v rodinné tradici a jsem přesvědčena, že dědeček, babička a tatínek tam nahoře ocení, že jsem našla odvahu do toho jít.

Milena Šotová
Majitelka